Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

4 grudnia 2019 0 przez sex Masterka

Stosowana przez blisko dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może osiągać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w projekcie wzbudzenia obok nich chorób nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych z siebie źródłach. Rzecz jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rzekli z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Też na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić biorą się krajowi konsultanci w możliwościach branżach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Owoców Biobójczych.

– Przystępujemy do historie bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co wydawać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U drinka z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostawił w stylu „bardzo szybkim” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina toż znacznie ciekawy lek podawany przy cukrzycy typu II i absorbowany przez wielką liczbę pacjentów. Z wielu lat wymienia się o tej podstaw jako cudownym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a więc nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Środków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków że stanowić zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Rozlicza się, że w Polsce stosuje ją zwykle ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najlepszą i najważniejszą substancją wykorzystywaną do działania cukrzycy typu II, używaną ale i często przy leczeniu cukrzycy standardu I. Z kilku lat leki z obecną podstawą czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto bowiem jej piękne właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z bliskich wiedzy dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji natomiast w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w leki niemal wszą Europę. Szkodliwą podstawą jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi wyjątkowo dotkliwy dla wątroby. Ma oraz działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich postęp choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Jedno z znajomych źródeł wskazuje, że części w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co to wypowiada w działalności?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Pewno się jednak za parę lat okazać, że wielcy na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dużo

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że godzina na oficjalne komentarze będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W resorcie zdrowia słyszymy, że trzeba przystąpić do sytuacje poważnie, zarazem jednak nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co zatem powinni wyglądać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak łatwo do indywidualnego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w współzależności od danych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dużo. Prawdopodobne jest przestawianie chorych na indywidualne leki. Na szczęście diabetologicznych leków nie brakuje, jednak są z normy mniej dostępne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny środek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z kolei zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje jedynie w teorii. W działalności aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w toku, 1,8 mln Polaków zostanie odseparowanych od działania z dnia na dobę. Przestawienie ich na następujące produkty lecznicze że stanowić dotkliwe i zdrowotnie, i organizacyjnie. Najzwyczajniej w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych preparatów z rynku europejskiego – co stanowi niczym wysoce prawdopodobne – że stanowić problemem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina przygotowuje się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na lokalnym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki